RSS

Haftanın Gece Kılınan Namazları

28 Oca

 

Pazar
Enes bin malik Hz.den rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Pazar gecesi 20 rekat namaz kılan ve her rekatında Fatiha ve ihlası elli kere, muavvezeteyni birer kere okuyan ve müteakiben kendisi ve ebeveyni için yüz kere istiğfar ve peygamber üzerine yüz kere salavat-ı şerife getirip ‘la havle ve la kuvvete illa billahi’laliyyil azim’ dedikten sonra Adem alayhisselam’ın Allahü Teala’nın yaratığı ve ‘Sefiyyi’ halis kulu, İbrahim aleyhisselam’ın halili, Musa aleyhisselam’ın da kelimi, İsa aleyhisselam’ın ruhu, Muhammed aleyhisselam’ın habibi olduğuna şahadet eden kimseye, Allahü Teala’ya velet isnat edenler ile etmeyenler sayısınca sevap verir, kıyamet gününde her türlü sıkıntıdan emin olur. Peygamberler ile cennete girmeyi hak eder. ” buyuruyor.

Pazartesi
Enes bin malik Hz.den rivayet edilen bir hadisi şerifte;
“Kim ki pazartesi gecesi, birinci rekâtta Fatiha ve ihlâsı on kere, ikinci rekâtında 20, üçüncü rekâtında 30, dördüncü rekâtında ise 40 kere okumak suretiyle dört rekât namaz kılar ve selamdan sonra 75 kere ihlâs okur, kendisi anne ve babası için 75 kere istiğfar eder sonra Allah’tan hacetini dilerse, Allah Teâlâ her istediğini kendisine verir. ” buyuruyor.

Salı
Bir hadis-i Şerifte;
“Salı gecesi her rekâtında Fatiha, ihlâs ve muavvezeteyni 15’er kere okumak suretiyle iki rekât namaz kıldıktan sonra 15 Ayet-el Kürsi okuyup 15 kere istiğfar eden kimseye büyük ecir ve mükâfat verir.” Buyruluyor.
Yine Hz. Ömer’den rivayet edilen baksa bir hadis-i şerifte;
“Salı gecesi her rekâtında bir Fatiha ve yedişer kere kadir suresini okumak suretiyle iki rekât namaz kılan kimseyi Allahü Teâlâ cehennemden azat eder ve cennete girmesine öncülük eder.” Buyruluyor.

Çarşamba
Hz. Fatıma validemizden rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Çarşamba gecesi birinci rekâtında Fatiha’yı ve on kere Felak suresini, ikinci rekâtında Fatiha’yı ve on kere Nas suresini okumak suretiyle iki rekat namaz kıldıktan sonra on kere istiğfar eden ve peygamber üzerine on salavat getiren sevap için her gökten yetmiş bin melek gelir kıyamete kadar sevabını yazmakla meşgul olurlar.” Buyrulmuştur.
Yine başka bir hadis-i şerifte;
“Birinci rekâtta Fatiha ve dilediği zammı-ı sureden sonra on ihlâs, ikinci rekâtta yine Fatiha ve zammı sureden sonra on Ayet-el’kürsi okumak suretiyle 16 rekât namaz kılan kimse, akrabasından azaba müstahak olmuş 16 kimseye şefaat edecektir.” Buyrulmuştur.
Yine Hz. Fatıma validemizden rivayet olunan bir hadisi şerifte;
“Kim ki Çarşamba gecesi altı rekât namaz kılar var her rekâtında Fatiha’dan sonra Âl-i İmran suresinin 26. Ayetini sonuna kadar okur, namazı müteakip ‘Cezallahü Muhammeden annâ bima hüve ehlühü’ duasını okursa, yetmiş senelik günahı bağışlanır ve Cehennemden beraeti yazılır.” Buyrulmustur.

Perşembe
Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Perşembe gecesi akşam ile yatsı arası iki rekât namaz kılıp her rekâtında Fatiha, Âyet-el’kürsi ve muavvezeteyni beş kere okur ve namazdan sonra on kere istiğfar eder sevabını anne ve babasına bağışlarsa onlara âsi olsa da haklarını ödemiş, sıddîk ve şehitler mertebesine yükselmiş olur.” Buyruluyor.

Cuma
Hz. Cabir’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Her kim Cuma gecesi akşam ile yatsı arasında 12 rekât namaz kılar, her rekâtında bir Fatiha, on iki ihlâs okursa, gündüz oruçlu gece namazda olmak üzere on iki sene ibadet etmiş gibi sayılır.” Buyrulmuştur.
Enes (r.a.)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Cuma gecesi cemaat ile yatsının farzını ve sonra da sünnetini kıldıktan sonra her rakâtte Fatiha ihlas ve muavvezeteyn surelerini birer kere okumak sureti ile on rekât kılar, ayrıca da üç rek’at vitir namazını kıldıktan sonra kıbleye karşı sağ tarafına yatıp uyursa kadir gecesini ihya etmiş kadar sevap alır.” Buyrulmuştur.

Cumartesi
Yine Enes (r.a.)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte;
“Cumartesi gecesi akşam ile yatsı arasında on iki rekât namaz kılan kimseye cennette bir kçşk inşa edilir. Bütün mü’minlere sadaka vermiş olur. Yahudilikten uzaklaşır ve Allahü Teala’nın mağfiretini hak etmiş olur.” Buyruluyor.

Reklamlar
 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: